Players Championship Finals: REVISED Draw & Schedule!

Robert Thornton v Adrian Lewis.jpg

The draw and schedule for next weekend’s Players Championship Finals at the Butlins Minehead Resort has been confirmed, with Raymond van Barneveld locking horns with Mensur Suljovic and Adrian Lewis taking on Robert Thornton in the stand-out first-round ties.

The expanded Players Championship Finals sees the list of participants doubled in size this year, as 64 players compete for £400,000 in prize money across three days live on ITV4. The qualification criteria is based solely on performances across the twenty Players Championship events hosted throughout 2016.

Michael van Gerwen tops the final Order of Merit with £72,750 after winning five Players Championship events this year, and the defending champion will face former World Championship finalist Andy Hamilton in the first round.

Hamilton originally finished 65th on the Order of Merit, although Kyle Anderson’s withdrawal due to his ongoing VISA issues has given ‘The Hammer’ an opportunity to compete in Minehead.

Benito van de Pas and Ian White are seeded second and third respectively having both won three Players Championship titles in 2016. Van de Pas will meet former World Grand-Prix finalist Brendan Dolan, whilst White takes on former World Youth champion Keegan Brown.

Fourth seed Simon Whitlock, who won back-to-back tournaments in October, takes on Matthew Edgar, with two-time Players Championship winner Gerwyn Price playing Belgian hotshot Dimitri van den Bergh in a repeat of their clash at the Grand Slam of Darts last week.

Dave Chisnall takes on former Players Championship Finals winner Kevin Painter on the main stage on Friday afternoon, whilst new world number three Peter Wright, seeded seventh in Minehead, will meet debutant Jason Wilson.

One of the ties of round-one sees European Championship finalist Mensur Suljovic take on five-time world champion Raymond van Barneveld. The pair met in the group stages of last week’s Grand Slam, with Barney prevailing 5-3. The legendary Dutchman is seeded 57th for this event, due to his six-month Pro Tour hiatus earlier this year.

Another enthralling tie sees two-time world champion Adrian Lewis meet three-time major winner Robert Thornton. Lewis, a runner-up for the past two years in Minehead, is seeded 25th, with the ‘The Thorn’ 40th after a challenging Pro Tour year. The winner of that will take on either Suljovic or Van Barneveld in round two.

World-champion Gary Anderson will meet his compatriot John Henderson in the opening round. Anderson won the Players Championship Finals back in 2014 and he’ll be hoping for another fine run in Minehead before he goes in search of a third successive World Championship crown.

James Wade will play Mervyn King in a repeat of the 2014 Masters Final, where Wade came from 9-2 down to defeat King 11-10 in an astonishing tussle. ‘The Machine’ is seeded 26th in Minehead although he’ll be feeling confident after reaching his first major final for 18 months at the Grand Slam of Darts.

Elsewhere, ninth seed Joe Cullen takes on Steve Brown, whilst former Lakeside world champion Stephen Bunting, who defeated Michael van Gerwen to win Players Championship two, will play debutant Ron Meulenkamp.

James Wilson and Steve West will take on the Dutch duo of Vincent Kamphuis and Jan Dekker, as thirteenth seed and Grand Slam quarter-finalist Chris Dobey locks horns with Irishman Mick McGowan.

Former world champion Steve Beaton will take on Dutchman Jeffrey de Graaf in the last 64, as former finalist and fifteenth seed Kim Huybrechts plays Northern Ireland’s Mickey Mansell at the same stage.

Players Championship seven winner Josh Payne meets former UK Open finalist Mark Walsh, and the winner of that clash will play either Spanish star Cristo Reyes or World Youth Championship finalist Berry van Peer.

Eighteenth seed Daryl Gurney takes on the veteran Ronnie Baxter, who will be competing in his first PDC TV event for over 18 months. Robbie Green locks horns with South African star Devon Petersen, whilst 20th seed Alan Norris will do battle with world number eleven Michael Smith.

Two-time major semi-finalist Justin Pipe locks horns with the returning Andy Jenkins, as world number ten Jelle Klaasen battles Players Championship Finals debutant Simon Stevenson.

Players Championship 19 finalist Ronny Huybrechts will take on the diminutive Austrian Rowby-John Rodriguez, whilst seven-time Pro Tour winner Jamie Caven plays young Welshman Jamie Lewis.

Former Lakeside world champion Christian Kist clashes with former World-Youth finalist ‘Rapid’ Ricky Evans, as Darren Webster aims to his build on his Grand Slam whitewash of Phil Taylor with a tie against 36th seed Jonny Clayton.

Former world champion Mark Webster plays nine-time major finalist Terry Jenkins in a tasty tussle, as the remaining ties see Joe Murnan clash with Jermaine Wattimena and Vincent van der Voort take on Andrew Gilding.

The one big absentee from this year’s tournament is three-time Players Championship Finals winner Phil Taylor. The 16-time world champion competed in just three of the twenty Players Championship events in 2016 and subsequently finished 105th on the final Order of Merit.

Photo Credit: Lawrence Lustig/PDC

2016 Cash Converters Players Championship Finals
Draw Bracket
Michael van Gerwen (1) v Andy Hamilton (64)
Vincent van der Voort (32) v Andrew Gilding (33)
Josh Payne (16) v Mark Walsh (49)
Cristo Reyes (17) v Berry van Peer (48)
Mensur Suljovic (8) v Raymond van Barneveld (57)
Adrian Lewis (25) v Robert Thornton (40)
Joe Cullen (9) v Steve Brown (56)
Ronny Huybrechts (24) v Rowby-John Rodriguez (41)
Gerwyn Price (5) v Dimitri Van den Bergh (60)
Christian Kist (28) v Ricky Evans (37)
Steve West (12) v Jan Dekker (53)
Justin Pipe (21) v Andy Jenkins (44)
Simon Whitlock (4) v Matthew Edgar (61)
Darren Webster (29) v Jonny Clayton (36)
Chris Dobey (13) v Mick McGowan (52)
Alan Norris (20) v Michael Smith (45)
Benito van de Pas (2) v Brendan Dolan (63)
Joe Murnan (31) v Jermaine Wattimena (34)
Kim Huybrechts (15) v Mickey Mansell (50)
Daryl Gurney (18) v Ronnie Baxter (47)
Peter Wright (7) v Jason Wilson (58)
James Wade (26) v Mervyn King (39)
Stephen Bunting (10) v Ron Meulenkamp (55)
Gary Anderson (23) v John Henderson (42)
Dave Chisnall (6) v Kevin Painter (59)
Jamie Caven (27) v Jamie Lewis (38)
James Wilson (11) v Vincent Kamphuis (54)
Jelle Klaasen (22) v Simon Stevenson (43)
Ian White (3) v Keegan Brown (62)
Mark Webster (30) v Terry Jenkins (35)
Steve Beaton (14) v Jeffrey de Graaf (51)
Robbie Green (19) v Devon Petersen (46)

Schedule of Play
Friday November 25
First Round
Afternoon Session (12.45pm)
Main Stage

Joe Cullen v Steve Brown
Ian White v Keegan Brown
Chris Dobey v Mick McGowan
Jelle Klaasen v Simon Stevenson
Simon Whitlock v Matthew Edgar
Cristo Reyes v Berry van Peer
Christian Kist v Ricky Evans
Dave Chisnall v Kevin Painter

Stage Two
James Wilson v Vincent Kamphuis
Joe Murnan v Jermaine Wattimena
Justin Pipe v Andy Jenkins
Darren Webster v Jonny Clayton
Josh Payne v Mark Walsh
Vincent van der Voort v Andrew Gilding
Jamie Caven v Jamie Lewis
Robbie Green v Devon Petersen

Evening Session (7pm)
Main Stage

James Wade v Mervyn King
Gerwyn Price v Dimitri Van den Bergh
Mensur Suljovic v Raymond van Barneveld
Benito van de Pas v Brendan Dolan
Michael van Gerwen v Andy Hamilton
Gary Anderson v John Henderson
Peter Wright v Jason Wilson
Adrian Lewis v Robert Thornton

Stage Two
Steve West v Jan Dekker
Steve Beaton v Jeffrey de Graaf
Mark Webster v Terry Jenkins
Daryl Gurney v Ronnie Baxter
Kim Huybrechts v Mickey Mansell
Alan Norris v Michael Smith
Ronny Huybrechts v Rowby-John Rodriguez
Stephen Bunting v Ron Meulenkamp

Saturday November 26
Afternoon Session (12.45pm)
Second Round
Main Stage

Chisnall/Painter v Caven/J Lewis
Dobey/McGowan v Norris/Smith
Suljovic/van Barneveld v A Lewis/Thornton
K Huybrechts/Mansell v Gurney/Baxter
van Gerwen/Hamilton v van der Voort/Gilding
van de Pas/Dolan v Murnan/Wattimena
Wright/Jason Wilson v Wade/King
Bunting/Meulenkamp v Anderson/Henderson

Stage Two
Price/van den Bergh v Kist/Evans
James Wilson/Kamphuis v Klaasen/Stevenson
Whitlock/Edgar v D Webster/Clayton
West/Dekker v Pipe/A Jenkins
Payne/Walsh v Reyes/van Peer
Cullen/S Brown v R Huybrechts/Rodriguez
White/K Brown v M Webster/T Jenkins
Beaton/de Graaf v Green/Petersen

Evening Session (7pm)
Third Round
Main Stage

Chisnall/Painter/Caven/J Lewis v James Wilson/Kamphuis/Klaasen/Stevenson
Suljovic/van Barneveld/A Lewis/Thornton v Cullen/S Brown/R Huybrechts/Rodriguez
van Gerwen/Hamilton/van der Voort/Gilding v Payne/Walsh/Reyes/van Peer
Wright/Jason Wilson/Wade/King v Bunting/Meulenkamp/Anderson/Henderson

Stage Two
Price/Van den Bergh/Kist/Evans v West/Dekker/Pipe/A Jenkins
Whitlock/Edgar/D Webster/Clayton v Dobey/McGowan/Norris/Smith
van de Pas/Dolan/Murnan/Wattimena v K Huybrechts/Mansell/Gurney/Baxter
White/K Brown/M Webster/T Jenkins v Beaton/de Graaf/Green/Petersen

Sunday November 27
Afternoon Session (12.45pm)

Quarter-Finals

Evening Session (7pm)
Semi-Finals
Final
Plus:
PDC Unicorn World Youth Championship Final
Berry van Peer v Corey Cadby
Best of 11 legs

FORMAT
First Round – Best of 11 legs
Second Round – Best of 11 legs
Third Round – Best of 19 legs
Quarter-Finals – Best of 19 legs
Semi-Finals – Best of 21 legs
Final – Best of 21 legs
There will be no tie-break in any match.

PRIZE FUND
Winner £75,000
Runner-Up £35,000
Semi-Finalists £20,000
Quarter-Finalists £11,500
Third Round Losers £7,500
Second Round Losers £5,000
First Round Losers £2,500
Total £400,000
Nine-Dart Finish Bonus £35,000

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: